Indiańskie spotkanie integracyjne dla NGO

Indiańskie spotkanie integracyjne dla NGO

W spotkaniu mieli przyjemność wziąć udział Prezes klubu Ks Piławianka Maciej Szeliga oraz Sekretarz klubu Marta Mozer.

W powiecie dzierżoniowskim funkcjonuje wiele aktywnych organizacji pozarządowych, które realizują wiele wartościowych zadań mających wpływ na rozwój naszego powiatu. Tylko nieliczni jednak współpracują ze sobą.

Impulsem do podjęcia wspólnych zadań na rzecz lokalnej społeczności i jej mieszkańców miało być spotkanie integracyjne dla organizacji pozarządowych z terenu naszego powiatu ph. „3majmy się razem i… zmieniamy lokalną rzeczywistość”. Wzięli w nim udział przedstawiciele 72 organizacji.

Integracja nieprzypadkowo odbyła się w konwencji indiańskiej – z wykorzystaniem indiańskich zwyczajów i obrzędów.

– Indianie żyli w wielu plemionach o różnym charakterze i stopniu rozwoju, ale mieli świadomość wspólnego pochodzenia i potrzebę zespołowego rozwiązywania problemów – mówiGrażyna Wójcik, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie. – Podobnie nasze organizacje pozarządowe – są zróżnicowane, ale razem mogą skuteczniej działać z korzyścią dla środowiska lokalnego.

Przynależność do grupy została podkreślona poprzez wręczenie każdemu uczestnikowi spotkania „bransoletki przyjaźni” oraz „łapacza snów”.

– Idea spotkania zrodziła się w ramach partnerstwa powiatu dzierżoniowskiego oraz wszystkich gmin powiatu dotyczącego współpracy na rzecz trzeciego sektora – mówi wicestarostaMarek Piorun.

W nawiązaniu do istniejącego partnerstwa, na koniec spotkania przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych złożyli podpis na tzw. „kamieniu węgielnym” – statuetce, która stała się symbolem spotkania, a jednocześnie fundamentem wspólnego działania na rzecz Ziemi Dzierżoniowskiej i jej mieszkańców.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie orazJolanty Zarzeki, zastępcy wójta Gminy Dzierżoniów. Do organizacji przedsięwzięcia włączyły się pozostałe gminy oraz przedstawiciele NGO: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi „Przystań Mościsko”, Stowarzyszenie „Razem dla Wsi” w Owieśnie, Stowarzyszenie „Lepsze Jutro” w Pieszycach oraz Fundacja Merkury.

Projekt został wsparty finansowo w ramach programu „TU MIESZKAM – TU ZMIENIAM” Fundacji Banku Zachodniego WBK.

Napisali o spotkaniu:

Dolnośląski Urząd Wojewódzki:„3majmy się razem i… zmieniajmy lokalną rzeczywistość”

„Dzierżoniowski Tygodnik Powiatowy”:Indiańska integracja organizacji

Powiązana galeria:
zamknij reklamę

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości